Rehabilitacja. Dlaczego warto wybrać jej najnowocześniejsze metody?

Powodów skierowania na rehabilitację jest naprawdę mnóstwo. Najbardziej proces ten kojarzyć się może z osobami starszymi. We współczesnych czasach z powodu niezwykle powszechnego siedzącego trybu życia dolegliwości fizyczne dotyczą również osób dużo młodszych. Rehabilitacja przeprowadzana jest również po wypadkach oraz innych urazach. Możliwości jest wiele. Dlatego tak ważny w powrocie do pełni zdrowia fizycznego jest nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.

sprzęt rehabilitacyjny

https://www.orteo.pl

Sprzęt rehabilitacyjny. Jak ważna jest jego nowoczesność?
Dobrze wyposażone gabinety rehabilitacji są podstawą do tego, aby cały zabieg przebiegał szybko, sprawnie oraz przyjemnie. Czas, który zdobędziemy dzięki szybszej rehabilitacji można oczywiście przeznaczyć na dużo przyjemniejsze czynności. Dla osób starszych może to być zabawa z wnukami, a dla sportowców kolejne zawody. Sprzęt rehabilitacyjny obejmuje bardzo dużo urządzeń pomagających uzyskać sprawność fizyczną. Do jego grona zaliczyć można również takie pomoce rehabilitacyjne jak kompresy żelowe i inne akcesoria, które pomagają w ujarzmieniu bólu. Dzięki pozbyciu się bólu każde ćwiczenie jest sprawniej i szybciej wykonywane.

Oczywiście w wyborze rodzaju sprzętu i rehabilitacji najlepiej posłuchać porady specjalisty, który wie jak możemy najszybciej powrócić do zdrowia.

Poduszka sensomotoryczna w leczeniu wad postawy

Wady postawy są obecnie dość powszechne. Często ich przyczyną jest niewłaściwa postawa podczas siedzenia przy komputerze. Aby zlikwidować takie konsekwencje lub dolegliwości bólowe, warto skorzystać z poduszki sensomotorycznej.

poduszka sensomotoryczna

Jak działają poduszki sensomotoryczne?

Poduszka sensomotoryczna to sprzęt medyczny o dwojakim zastosowaniu. Przede wszystkim stosuje się je podczas rehabilitacji kręgosłupa lub w celu pobudzenia zmysłu równowagi. Oprócz leczenia rehabilitacyjnego poduszki są wykorzystywane również w profilaktyce. Siadając na dobrze dostosowanej poduszce sensomotorycznej niejako wymusza się prawidłową postawę. Pozwala to zwalczyć dolegliwości bólowe, jak i zapobiegać przyszłym wadom postawy.

Gdzie kupić poduszkę sensomotoryczną?

Podobnie jak każdy rodzaj sprzętu medycznego, poduszki sensomotoryczne najlepiej kupować wyłącznie w specjalistycznych sklepach medycznych. Tylko wtedy można mieć pewność, że kupowane produkty są najwyższej jakości. Ponadto sprzedawcy i asystenci w takich sklepach posiadają kwalifikacje, aby pomóc klientom w doborze sprzętu. Dzięki temu w takim sklepie można nabyć odpowiednich rozmiarów poduszkę sensomotoryczną, która będzie przystosowana do profilaktycznego używania.

W jakich sytuacjach stosuje się kołnierz ortopedyczny?

Kołnierze ortopedyczne najczęściej kojarzą się z wypadkami i innymi urazami odcinka szyjnego. Prawdą jest, że najczęściej sięga się po niego w przypadku mniej lub bardziej poważnych kontuzji. Nie są to jednak jedyne przyczyny do noszenia kołnierza ortopedycznego.

kołnierz ortopedyczny

Przyczyny noszenia kołnierza

Schorzenia, przy których sięga się po kołnierz ortopedyczny, mogą być mniej lub bardziej poważne. Z tych mniej poważnych warto wyróżnić przede wszystkim bóle w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa lub jego przeciążenie, na przykład na skutek nieprawidłowej postawy podczas siedzenia. Z kolei bardziej poważnymi przyczynami są między innymi zwyrodnienia lub choroby odcinka szyjnego kręgosłupa. Te dolegliwości są dość powszechne, a więc często korzysta się z tego rodzaju sprzętu medycznego.

Jak działa kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz jest rodzajem ortezy szyjnej, która odciąża odcinek szyjny kręgosłupa i go usztywnia. Kołnierze mogą być miękkie lub sztywne, a odpowiedni typ ortezy dobiera fizjoterapeuta lub ortopeda. W cięższych przypadkach z reguły sięga się po kołnierz sztywny. Dodatkowo specjalista określa również czas, przez jaki należy nosić ortezę, tak aby wyeliminować przyczynę sięgnięcia po nią.

Jaka piłka do ćwiczeń?

Piłka do ćwiczeń to popularny przyrząd treningowy. Mogą z niej korzystać niemal wszystkie osoby. Piłka gimnastyczna polecana jest głównie dla kobiet w ciąży oraz dla osób po urazach. Zatem jak wybrać odpowiednią dla nas piłkę do ćwiczeń?

Zalety piłki gimnastycznej

Piłka do ćwiczeń stymuluje do pracy wiele mięśni, w tym mięśnie głębokie. Regularne ćwiczenia na tym przyrządzie przynoszą ulgę w bólach pleców i stawów. Dodatkowo pomaga utrzymać zdrową sylwetkę, poprawia równowagę oraz poprawia ruchomość stawów bez ich obciążania.

piłka do ćwiczeń

Rodzaje piłek do ćwiczeń

Możemy wyróżnić następujące piłki gimnastyczne:
– klasyczna – wykonana jest z gumy PCV, ma właściwości antypoślizgowe. Będzie idealna do fitnessu i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na grubość gumy – im cieńsza tym będzie trwalsza;
– piłka ABS – wykonana jest z pianki ABS, jest bezpieczniejsza niż piłka klasyczna – materiał jest bardziej wytrzymały;
– piłka z wypustkami – jest to klasyczna piłka z małymi wypustkami, które masują ciało przy ćwiczeniach. Jest głównie wykorzystywana do ćwiczeń rozluźniających i korekcyjnych;
– piłka „fasolka” – o owalnym kształcie, zazwyczaj ma wymiary: 45 x 90 cm. Wykorzystywana jest przy ćwiczeniach rehabilitacyjnych.