W jakich sytuacjach stosuje się kołnierz ortopedyczny?

Kołnierze ortopedyczne najczęściej kojarzą się z wypadkami i innymi urazami odcinka szyjnego. Prawdą jest, że najczęściej sięga się po niego w przypadku mniej lub bardziej poważnych kontuzji. Nie są to jednak jedyne przyczyny do noszenia kołnierza ortopedycznego.

kołnierz ortopedyczny

Przyczyny noszenia kołnierza

Schorzenia, przy których sięga się po kołnierz ortopedyczny, mogą być mniej lub bardziej poważne. Z tych mniej poważnych warto wyróżnić przede wszystkim bóle w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa lub jego przeciążenie, na przykład na skutek nieprawidłowej postawy podczas siedzenia. Z kolei bardziej poważnymi przyczynami są między innymi zwyrodnienia lub choroby odcinka szyjnego kręgosłupa. Te dolegliwości są dość powszechne, a więc często korzysta się z tego rodzaju sprzętu medycznego.

Jak działa kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz jest rodzajem ortezy szyjnej, która odciąża odcinek szyjny kręgosłupa i go usztywnia. Kołnierze mogą być miękkie lub sztywne, a odpowiedni typ ortezy dobiera fizjoterapeuta lub ortopeda. W cięższych przypadkach z reguły sięga się po kołnierz sztywny. Dodatkowo specjalista określa również czas, przez jaki należy nosić ortezę, tak aby wyeliminować przyczynę sięgnięcia po nią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *